film ve kitap önerileri, film ve kitap yorumları, fragmanlar, yıldızlar, yazarlar

KAPTAN AMERİKA: BİZLER İÇİN YENİ BİR KAHRAMAN…

KAPTAN AMERİKA: İLK YENİLMEZ (CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER) GELİYOR…

Kaptan Amerika, bizler için diğerlerine göre çok yeni bir kahraman olsa da Marvel Comics tarafından yaratılan ve 1940’lardan bu yana, yani çok uzun bir süredir ABD’de bilinen bir süper kahraman…Marvel Stüdyolarında çekilen film, ABD’de gösterime girdi ve hasılat yarışında diğer filmleri ezdi geçti…FİLMİN KONUSU, ORİJİNAL FİLM MÜZİĞİ EŞLİĞİNDE FRAGMANI VE KAPTAN AMERİKA KARAKTERİNİN DOĞUŞ ANI VE TANITIMI YAZININ DEVAMINDA…

Filmin yönetmenliğini Joe Johnston yapıyor, başrollerde ise Chris Evans, Hugo Weaving ve Samuel L. Jackson paylaşıyor…Filmin baş kadın oyuncusu ise Hayley Atwell

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mxANHX868Bg[/youtube]

KAPTAN AMERİKA’NIN DOĞUŞ ANI:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y4hHGUDOSC8[/youtube]

Filmin hikayesi şöyle özetlenebilir: Steve Rogers, orduya katılmak için can atan, ama bütün başvuruları geri çevrilen, çelimsiz biridir. Ancak, Steve sonunda özel ve çok gizli bir araştırma projesine gönüllü olarak katılmayı ve orduya girmeyi başarır…Bu araştırma projesinde üzerinde uygulanan deneyler sayesinde, süper güçlere sahip, lider özelliklerine sahip, gözünü budaktan esirgemeyen bir kahramana dönüşür… 

Kaptan Amerika’nın çizgi romanlara yansıyan gerçek hikayesi ise şöyle: 25 Aralık 1914’de fakir bir ailenin çocuğu olarak doğanve Amerikanın en büyük ekonomik kriz dönemlerinden büyük depresyon dönemini yaşayan Steve Rogers özel bir serum sayesinde insan üstü güçlere kavuşmuştur. Ancak bilim adamları serum’da tek bir hata ortaya çıkarsa Steve Rogers’ın 2 saniye içinde öleceğini söylemişlerdi. Ancak bu gerçekleşmedi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın en büyük süper kahramanı olarak görev yaptı. Avrupa’da Nazilerle savaştı ve Amerika’yı Nazi tehlikesine karşı korudu. 1945’de bir uçakta süper suçlu Baron Zemo tarafından hazırlanan bir bombayı etkisiz hale getirmeye çalışırken bomba patladı ve kaptanın vücudu okyanusun buz gibi sularına gömüldü. Damarlarında dolaşan serumun gücü sayesinde ölümden kurtulan ve okyanusun dibinde yıllarca donup kalan kaptanın vücudu onu bulan intikamcılar tarafından hayata döndürüldü. Kaptan kendine geldikten sonra bu ekibe katıldı ve zamanla liderleri oldu.

Kaptan Amerika’nın süper özelliklerini merak edenler için şöyle özetleyelim:

  • Kalkanı Adamantiyum – Vibranyum karışımı bir maddeden yapılmıştır ve yok edilemez. Şimdiye kadar hiçbir süper suçlu bu kalkana zarar verememiştir. Kalkan Hulk’un acı kuvvetine bile dayanmıştır.
  • Kaptan Amerika bir anda birden fazla düşmanla karşı karşıya kaldığında kalkanını bir bumerang gibi kullanarak aynı birden fazla kişiyi yere serebilir.
  • Kaptan Amerika yakın dövüşte kendi geliştirdiği boks ve judo karışımı özel bir teknik kullanır kostümü kurşun geçirmezdir ve süper çevikliği sayesinde bir mili dakikanın altında koşabilir.
  • Kaptan Amerika’nın vücuduna enjekte edilen süper-asker serumu onun çevikliğini, kuvvetini ve dayanıklılığını olimpik bir atlete eşit konuma getirmiştir. Süper-güçlü değildir, fakat fiziksel yetenekleri bir insanın olabileceği maksimum seviyededir. Boks ve judo gibi bazı dövüş stillerinde de uzman olması ve ustalıkla kullandığı vibranyumdan yapılma kalkanı onu dünyadaki en iyi savaşçılardan biri yapmaktadır.

 

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir