film ve kitap önerileri, film ve kitap yorumları, fragmanlar, yıldızlar, yazarlar

AŞK, SEVGİ, EVLİLİK ve ÇOCUK EĞİTİMİ İÇİN AYKIRI MANİFESTO (16)…

Sinemada ve edebiyatta kendisine eşsiz bir yer edinmiş olan aşk, sevgi, ilişkiler, çocuklar vb. konularda daha önce hiçbir yerde okumadığınız ve başka bir kaynakta (özellikle yaşam koçluğu kitaplarında) okuma ihtimaliniz olamayacak bambaşka, aykırı, değişik fikirleri bu yazılarda bulabilirsiniz… Evet, ilk olarak bu sayfada bir bölümünü sunduğumuz eseri, parçalar halinde vermeye devam edeceğiz… Baştan söylemeliyim ki, burada okuyacaklarınız asla (moda tabiriyle) bir yaşam koçluğu kitabından alıntılara benzemiyor… Onun için arkanıza yaslanın ve okumaya başlayın…

1. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

2. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

3. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

4. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

5. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

6. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

7. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

8. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

9. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

10. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

11. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

12. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

13. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

14. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

15. BÖLÜM’Ü BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

Şimdi gelelim bir başka duruma; çocuğa onunla gurur duyduğunuzu ve onu çok sevdiğinizi sadece sözlerle değil, davranışlarınızla da belli etme işine. Burada yolumuz yine başa dönersek, çocukla gereksiz el ve söz temasına girmeme davranışıyla kesişiyor. Sakın yanlış anlaşılmasın; bu davranış yöntemi asla ve asla çocuğa sevgiyle temas etmemek, ona sevgiyle sarılmamak ya da onu ne kadar sevdiğimizi, onunla ne kadar gurur duyduğumuzu, onun bizim çocuğumuz olmasından ne kadar mutlu olduğumuzu sık sık söylememek anlamına gelmemektedir. Her şeyden önce çocuğunuz nasıl ebeveynini seçemiyorsa, bizler de çocuklarımızı seçemeyiz. Ama onlara göre avantajlarımız var; onlardan bizleri eğitmelerini ve yaşama hazırlamalarını beklemeyiz, aksine onlara yaşam hakkında bilgiler vermek, onları kendi başlarına birer birey olmalarına yetecek yeteneklerle donatmak, toplum içinde güvenilir ve doğru insanlar olarak karışmalarını sağlamak bizlerin elindedir. Bu avantaj birçokları için yük gibi algılansa da, bir küçük insanı, bir bitkiye gösterilen hassasiyetle yetiştirmek ve yaşama hazırlamak büyük bir iş ve aynı zamanda gurur vesilesidir.

Burada ahlakçılık oynamak istemem. Ahlak ve ahlakçılık arasında önemli bir sınır vardır. Ahlakçılar, toplumun ahlakını “ahlak” olarak kabul ederler ve çocuklarını da bu doğrultuda yetiştirirler. Onlar için yanlış hiçbir şey olmamalıdır; örneğin çocuk hiçbir kabahate karışmamalı, eşiyle olan birlikteliğini boşanma ile sonuçlandırmamalı, gizli saklı işler yapmamalıdır. Halbuki bu yetiştirilen bir birey için özgürlüklerin kısıtlanması anlamına gelir. Her birey, başkalarına zarar vermemek, hayır yanlış oldu, işlerin ters gitmesi durumunda başkalarına zarar vermeyi de göze alacak şekilde (ki hiçbir karar -örneğin; boşanma kararı zararsız kapatılamaz) kararlı olmak, hayatını kendi istediği gibi kurabilmek ve sürdürebilmek özgürlüğüne sahiptir. Çocuğunuza vereceğiniz eğitim, onun sizler yaşamdan ayrıldıktan sonra bile, hatta 50-60 yaşında bile yeniden bir yaşam kurma gayret ve kararlılığını sağlayacaktır. Gerçek ahlak budur. Yani, toplumdan değil bireyin vicdanından kaynak alan doğru düşünme ve davranma yeteneğidir. İşte, anne babanın yapması gereken tam da bu şeydir. Yani, bütün anlatmaya çalıştığım şeyin esası burada yatmaktadır; çocukta bireysel ahlakın geliştirilmesi ve yerleştirilmesi.

Konumuza geri dönecek olursak, bu ancak çocuğa yeteri kadar sevgi ve disiplini birlikte verebilmekten geçer. İşte tam da burada, çok değerli bir sosyolog olan Emre Kongar’dan aldığım bir dersi paylaşmak isterim. Kongar, bir söyleşide ikiz kızlarını yetiştirirken nasıl bir yol izlediğini soran kişiye şöyle söylemişti: “Bunu şöyle yaptım: Kızlarıma kendilerini bilme yaşına gelene kadar yüzde 50 sevgi ve yüzde 50 disiplin, daha sonrasında ise yüzde 100 sevgi verdim. Çünkü zaten o yaşa geldiklerinde öz disiplinleri yeteri kadar gelişmişti.” Konuyu bu kadar iyi özetleyen bir başka anekdot daha bilmiyorum. Bu, ta en başta söylediğim gibi; gereksiz söz, el ve göz teması kurmamaktan geçiyordu. Pek çok saçma fikirde karşılaşıldığı gibi, çocuk aslında anne babayla arkadaş olmak istemez. Onları bir otorite ve disiplin simgesi olarak görmek ister. Gerekli zamanlarda gösterilen içten sevgi dokunuşları ve gurur okşayıcı sözler ve bakışlar, çocuğa doğru yolda olduğunu, bir birey olma yolunda iyi gittiğini ve zamanla daha da iyi olacağını belirtmeye yeter.

Gelelim gereksiz göz temasına. Pek çok ebeveyne göre çocuklar hep göz önünde olmalıdır. Hayır, doğru olan; çocuğun hep anne ya da babanın gözetleme alanında olmasıdır. Ebeveyn, çocuğu göz önünden ayırmama gibi bir yol izlemek yerine, onları hep gözetleme alanlarında tutmalıdır. Örneğin çocuk, parkta oynarken, gerekli durumlarda müdahale edilebilecek uzaklıkta olmalı ama tam da ebeveynin gözünün önünde olmamalıdır. Bunu anlatmakta zorlanıyorum. Örnekle anlatayım: Çocuk, annesiyle gittiği bir parkta oynamaktadır. Etraftaki tehlikeli noktalar, önceden gözden geçirilir ve gerekirse çocukla paylaşılır. Sonra çocuk oynamaya başlar ve gözetleme alanından çıkmaması sağlanır. Aslında çocuklarda tehlikenin büyüklüğünü algılama yeteneği zamanla ortaya çıkar, ama 5-6 yaşındaki çocukta henüz gelişmemiştir. Çocuk, oynarken sıklıkla düşer ve içinde bulunduğu tehlikenin büyüklüğünü orada olan annesin davranışlarından çıkarsama yoluyla anlar. Eğer anne, kendisine herhangi bir zarar vermeyecek ya da yaralamayacak şekilde düşen çocuğa gülümser ve önemli bir şey olmamış gibi davranırsa, çocuk böyle düşmelerin aslında kendisine önemli bir zarar vermeyeceğini öğrenecektir. Ama anne kendisini yaralamayacak şekilde düşen çocuğun üzerine doğru bağırış ve gözyaşlarıyla koşarsa, çocuk da içinde bulunduğu durumun oldukça riskli olduğunu sanıp ağlamaya başlayacaktır. Bu, defalarca denenmiş bir durumdur. Çocuğunuzun mızmız olmasını istemiyorsanız, gerçek tehlike ve tehditle gerçek olmayanları öncelikle kendiniz ayırt edebilmelisiniz. Göreceksiniz ki, çocuğunuzu böyle yetiştirdiğinizde, başına bir şey geldiğinde ağlıyorsa kendisine gerçekten bir zarar vermiş, mesela bir yerini kanatmış demektir. Aksi takdirde davranırsanız, sizi temin ederim ki mızmız, en küçük şeylere tepki veren, ağlayan, en küçük bir düşmede ya da yaralanmada size koşup, şefkat bekleyen büyümeyen bir bebeğiniz olacaktır. Genel olarak yapılan yanlış çocuğun üzerine titremenin, onun her yaptığına karışmak davranmak, ona hep el, söz, göz mesafesinde olup her saniyesine karışmak olduğunu sanmaktır. Böyle yaptınız takdirde, hep gözaltında olan yetişkin bir bireyin davranışlarında olduğu gibi psikolojisi giderek bozulan bir birey yaratmanız garantidir. Halbuki bunun yerine çocuğun kendisine zarar verecek davranışlarını önlemek için yeterli mesafede durup (bu mesafe çocuğun bulunduğu ya da oynadığı yerin ne kadar güvenli olduğuna göre değişir, örneğin; 2-3 metre de olabilir, 5-6 metre de), tek gözünüzle onu kollarsanız, asla her seferinde müdahale etmemeyi öğrenirseniz, yani sessiz güç (otorite) olmayı başarırsanız sakin, kendine güvenen, sadece kendisine güvenmekle kalmayıp, yanlış bir davranışında kendisine müdahale edeceğini bilen kendisinden daha bilgili ve deneyimli bir otoritenin gözetiminde emniyette olduğunu içten içe bilen, yani size de güven duyan bir çocuğunuz olacaktır. Kısacası, burada yine aynı ilke çalışmaktadır: çocukla gereksiz el, söz ya da göz teması kurmamak…

(devam edecek)…

Share

Hits: 24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir